Niekwestionowana królowa mody, projektantka wszech czasów i niezwykła kobieta – mowo o Coco Chanel. W ramach naszego cyklu o znanych postaciach przedstawiamy Wam kolejną postać związaną z Paryżem.
Coco Chanel, a właściwie Gabrielle Bonheur Chanel, urodziła się 19 sierpnia 1883 roku. Jej matka zmarła w roku 1895, rodzinę (piątkę dzieci) porzucił ojciec, Gabrielle trafiła wtedy do domu dziecka. Jako młoda panna, przez 3 lata występowała śpiewając w kawiarniach, właśnie wtedy przylgnął do niej pseudonim Coco (od piosenki Qui qu’a vu Coco dans l’Trocadéro?).
Rewolucja w świecie mody
Swoją przygodę z modą Coco zaczyna od projektowania kapeluszy. W 1913 roku dzięki pomocy swojego kochanka otworzyła w Paryżu niewielki butik specjalizujący się w tworzeniu tego typu dodatków. Od początku swojej kariery Chanel stawiała na prostotę. Trzy lata później, w 1916 roku, zaprojektowała damską kolekcję ubrań wykonaną z miękkiego dżerseju. Kroje jej ubrań były proste, nie krępowały jak gorsety kobiecych ciał, a jednocześnie nie traciły na elegancji. Coco inspirowała się modą męską, kulturą rosyjską czy angielską. Wprowadziła do mody wiele innowacji, na przykład stroje kąpielowe odkrywające ciało, oraz spopularyzowała niektóre rozwiązania – najsłynniejszy przykład to mała czarna (sukienka). Jej kolekcjami zachwycał się cały świat, jej ubrania wyznaczały trendy, a wewnętrznego zmysłu stylu zazdrościły jej miliony kobiet. W 1922 roku na rynek wyszły słynne perfumy Chanel no. 5, które do dziś pozostają najlepiej sprzedającym się zapachem na świecie i które przyniosły marce olbrzymi sukces finansowy. Wielkim powodzeniem cieszył się także komplet składający się z żakietu bez kołnierzyka oraz spódnicy do kolana. Kultowym dodatkiem Chanel jest z kolei pikowana torebka na łańcuszku – słynny model 2.55.
Kontrowersyjne romanse Coco Chanel
Chociaż Coco nigdy nie wyszła za mąż miała bogate życie osobiste. Spotykała się z wieloma mężczyznami, a część tych relacji budziła kontrowersje. Po romansie z niemieckim dyplomatą była oskarżona o kolaborację. Przez pewien czas spotykała się także z Dymitrem Romanowem, od którego dostała słynne perły Romanowów. Coco Chanel była także związana z muzykiem Igorem Strawińskim czy księciem Westminister.
Coco w kulturze
Coco Chanel do dzisiaj jest tematem i inspiracją dla wielu twórców, nie tylko projektantów mody. Jej życiorys – zawodowe sukcesy i porażki z życiu osobistym – fascynują i stają się powodem do coraz dogłębniejszego badania jej biografii. Coco jest bohaterką wielu książek i filmów, ludzie z całego świat wciąż wspominają jej słowa i słynne cytaty, niektóre niesłusznie jej przepisywane („Nie ma kobiet brzydkich, są tylko kobiety zaniedbane”, „Moda, w której nie można wyjść na ulicę, nie jest modą”) i zachwycają się projektowanymi przez nią ubraniami.