Ciekawostki: fałszywe budynki w Paryżu

Jak to możliwe i dlaczego w Paryżu znajdują się miejsca określane mianem „fake buildings”, czyli fałszywych budynków? Odkrywamy dla Was dwa budynki o naprawdę niezwykłej historii. Zapraszamy do lektury!

Fake buildings

Mianem fałszywych określa się budynki, które są sprytnie wkomponowane w otaczające je otoczenie. Dlaczego? Wiele z nich ukrywa niezbyt estetyczne stacje elektroenergetyczne, wywietrzniki metra czy tory kolejowe. Na świecie jest naprawdę wiele takich miejsc. Najczęściej wspominanym fake buildings jest kamienica w Nowym Jorku przy 58 Joralemon Street, gdzie znajduje się awaryjne przejście między stacjami metra nowojorskiego. Kilka podstacji elektrycznych znajduje się z kolei w Toronto i Chicago. Niedaleko pałacu Buckingham w Londynie, na 23/24 Leinster Gardens „stoi” biała kamienica za którą znajduje się wejście na tory kolejowe. Paryż również ma takie miejsce!

fałszywe budynki w paryżu
Fałszywe budynki w Paryżu – dom urodzenia Moliera; źródła: http://www.unjourdeplusaparis.com/en/paris-insolite/fausses-maisons-paris

145 rue Lafayette

Budynek przy 145 rue Lafayette wygląda zwyczajnie – patrząc na zdjęcie główne tego artykułu czy przechodząc tamtą ulicą z pewnością nie dojrzeliście niczego niezwykłego. Miejsce jest jednak niespotykane – to atrapa, fałszywa kamienica. Co ją zdradza? Brak dachu! Ten „szczegół” można dostrzec oglądając obrazy satelity w Google Maps. W miejscu tym znajdują się kanały wentylacyjne dla jednego z pociągów RER, a konkretnie RER B. Fasada jest zbliżona wyglądem do budynków w stylu Haussmanna. W Paryżu takie fasady znajdują się także na rue Auber i Faubourg-Saint-Denis.

Fałszywe budynki w Paryżu: dom urodzenia Moliera

Jakie jeszcze są fałszywe budynki w Paryżu? Innym typem są bardzo rzadkie, ale jednak występujące nieco przekłamujące historię miejsca. Niezwykła sytuacja dotyczy domu Moliera. Paryż dysponuje dwoma (!) miejscami, które są oznaczone w ten sposób. Jesteście zdziwieni? Zastanawiacie się, który z nich jest prawdziwy? Śpieszymy z odpowiedzią! Budynek przy 31 rue du Pont-Neuf zdobi (uwaga!) fałszywe popiersie Moliera z podpisem, że artysta urodził się w tym domu (na kolażu po lewej stronie). Zmyłkę możemy poznać po nieprawidłowej dacie urodzenia – wpisany jest tam rok 1620 zamiast 1622. Właściwa i oficjalna tablica znajduje się niecałe 200 metrów dalej na 96 rue Saint-Honoré (na kolażu po prawej stronie).