Znane postacie: rzeźbiarz Auguste Rodin

W naszym cyklu znane postacie chcemy przybliżyć Wam dzisiaj postać wybitnego rzeźbiarza. Poznajcie życie i twórczość Auguste’a Rodina i sprawdźcie gdzie w Paryżu można oglądać jego prace.

Dzieciństwo i młodość

François-Auguste-René Rodin urodził się 12 listopada 1840 roku w Paryżu. Miał trzy siostry (w tym jedną przyrodnią, z pierwszego małżeństwa ojca), był środkowym dzieckiem. Uczęszczał do katolickiej szkoły podstawowej, a potem wyjechał do swojego wuja do Beauvais – odkrywał wtedy tutejszą katedrę oraz sztukę gotyku. Już jako dziecko zainteresował się sztuką, jako 14-latek uczęszcza na lekcje rysunku. Ma problemy ze zdrowiem, jest krótkowidzem, a jego wzrok ciągle się pogarsza. W kolejnych latach Rodin udoskonala swój warsztat, uczestniczy w licznych warsztatach (między innymi rzeźby u Antoine-Louis Barye) i pracuje w Manufacture des Gobelins. Po nieudanych próbach dostania się do Akademii Sztuk Pięknych (fr. École des beaux-arts) Rodin poszedł do szkoły kształcącej rzemieślników dekoracyjnych elementów (École Spéciale de Dessin et d’Architecture). Był pomocnikiem Garniera, Blanche’a czy Michela Victora Crucheta. Po skończeniu szkoły Auguste Rodin wyjechał do Belgii. W 1862, po śmieci siostry przeżył mocny kryzys i wstąpił do Zgromadzenia Najświętszego Sakramentu. Jego przełożony przekonał go, że jego życiową drogą powinna być sztuka. W 1864 poznaje towarzyszkę swojego życia Rose Beuret, będą razem na dobre i złe, mimo licznych romansów artysty. W 1870 roku, w czasie wojny francusko-pruskiej, został zrekrutowany do wojska, ale niedługo potem zwolniony ze względu na problemy ze wzrokiem.

Auguste Rodin: dalsze życie

W 1875 roku artysta zrealizował swoje wielkie marzenie i wybrał się w podróż do Włoch. Odwiedził Turyn, Genuę, Rzym, Pizę, Wenecję, Neapol i Florencję, zachwycił się wtedy dziełami Michała Anioła i Donatella. Po powrocie do Francji Auguste Rodin spędza dużo czasu w kościołach i katedrach analizując znajdujące się tam zdobienia. W 1876 roku jego prace zostają wystawione w Stanach Zjednoczonych. W 1877 prezentuje w Brukseli, a potem w Paryżu swoje dzieło L’Âge d’airain (Wiek brązu) – rzeźba jest tak dokładna, że artysta zostaje posądzony o stworzenie odlewu. Z drugiej strony, mimo kontrowersji dzieło przynosi mu ogromny rozgłos. Rodin otrzymywał wiele zleceń, wykonywał nie tylko rzeźby, ale także liczne portrety. Współpracował z fabryką porcelany w Sèvres. W tym czasie wiele działo się także w jego życiu osobistym, prowadząc zajęcia z rzeźby poznał Camille Claudel. Z młodszą o wiele lat uczennicą miał namiętny romans. W 1880 roku Francja kupiła od artysty jego rzeźbę Wiek brązu i podarowała mu warsztat w 7. dzielnicy Paryża. W kolejnych latach rząd francuski nabył od artysty kolejne dzieła. Aby doskonalić swój i tak świetny warsztat Auguste Rodin wyjeżdża do Anglii. W roku 1882 zilustrował wydanie Kwiatów zła Baudelaire’a. W 1889 był jednym z założycieli Société nationale des Beaux-arts (Narodowego stowarzyszenia sztuk pięknych).

Życie w Meudon i nowa pracownia

W 1893 przenosi się do Meudon. Niedługo później Antoine-Emile Bourdelle zostaje jego uczniem. Dwa lata później Auguste Rodin kupił w Meudon rezydencję Villa des Brillants. Przez siedem lat ma romans z Zofią Postolską – polską arystokratką. Pod koniec XIX wieku Auguste Rodin miał swoje indywidualne wystawy w Brukseli, Hadze, Rotterdamie i Amsterdamie. W 1908 roku jego pracownią stała się rezydencja Hôtel Biron w Paryżu. Rzeźbiarz dostawał zamówienie na dzieła od rządu francuskiego (między innymi do Panteonu), wystawiał swoje prace w Tokio, a w 1912 Metropolitan Museum New York stworzyło specjalny pokój z jego dziełami. Artysta wdawał się w liczne, czasami bardzo intratne romanse – z angielską pisarką czy księżną z bogatej rodziny. W roku 1915 i 1916 jego stan zdrowia gwałtownie się pogarsza. W styczniu 1917 roku po 53 latach wspólnego życia Rodin i Rose Beuret wzięli ślub. Rosa zmarła miesiąc później, a Rodin kilka miesięcy później – 17 listopada 1917 roku.

Dorobek artystyczny

Auguste Rodin stworzył 7000 rzeźb, 10 000 rysunków, 10 000 zdjęć oraz 1000 sztychów. Jego ulubionymi materiałami były glina, brąz i marmur. Większość prac obrazuje męskie lub żeńskie ciała oraz portrety. Rodina uznaje się za przedstawiciela impresjonizmu w rzeźbiarstwie. Szkicowość konstrukcji sprawia, że światło i cień odgrywają w jego rzeźbach olbrzymią rolę. Z drugiej strony artysta skupiał dużą uwagę na przedstawienie postaci, z chęcią wykonywał mityczne rzeźby, dzięki czemu uznaje się go także za kontynuatora francuskiego romantyzmu. Prace Rodina są obecne w przestrzeni miejskiej Paryża. Przepiękne płaskorzeźby jego autorstwa możemy podziwiać na budynku théâtre des Gobelins, a rzeźby na paryskim ratuszu. Dzieła Rodina znajdują się w kilku paryskich muzeach. Najważniejszym z nich jest poświęcone w całości artyście Musée Rodin, a którym będziecie mogli przeczytać u nas na blogu już jutro. Przed śmiercią Rodin przekazał swoje dzieła rządowi francuskiemu i wyraził chęć, aby poświęcone mu muzeum powstało w jego rezydencji (Hôtel Biron). Gdzie jeszcze w Paryżu możemy podziwiać sztukę Rodina? Kilka prac artysty znajduje się w Musée d’Orsay, Musée des arts decoratifs oraz w Petit Palais.